Kdaj je potrebno zamenjati zavorne ploščice?

Zavorne ploščice so eden izmed najpomembnejših elementov na vozilu zato je pomembno, da delujejo brezhibno in da jih zamenjamo pravočasno. Pravočasna menjava lahko prepreči nastanek prometne nezgode in nam tako reši življenje. Vendar kako vemo kdaj je potrebno zamenjati zavorne ploščice, kaj je bobnasta zavora in kakšna je njihova funkcija? Da si lažje predstavljamo kako zavorne ploščice delujejo si poglejmo celoten zavorni sistem vozila.

Kaj so zavorne ploščice? Kaj so bobnaste zavore?

Proizvajalci avtomobilov na osebna vozila nameščajo dve vrsti zavor: kolutne zavore in bobnaste zavore. Oba tipa uporabljata trenje za upočasnitev vašega vozila.

Kolutne zavore uporabljajo »ploščice« iz posebnega materiala, ki pritisnejo na rotor ali »disk«, ko voznik pritisne na zavore. Posledično trenje upočasni vozilo. Kolutne zavore najdemo na sprednjih oseh vseh sodobnih osebnih vozil in tudi na večini zadnjih osi.

Bobnaste zavore delujejo podobno kot zavorne ploščice kolutnih zavor, vendar so pritrjene na »čevlje« v obliki polmeseca, ki se pritisnejo na notranjost bobna, ko stopite na zavore. Njihovo trenje ob boben upočasni vozilo. Bobnaste zavore so bile včasih pogoste na vseh štirih položajih koles, pri sodobnih avtomobilih in lahkih tovornjakih pa so nameščene le na zadnji osi.

Kolutna Zavora

Bobnasta zavora

Ne glede na to, ali imate bobanste ali kolutne zavore, se obojne z uporabo obrabijo, zato je pomembno, da spremljate njihovo stanje tako, da jih redno pregledujete. Če pustite, da se obrabijo pred zamenjavo, se lahko poškodujejo drugi deli zavornega sistema – zlasti zavorni koluti ali bobni. Poleg pogosto dragih popravil lahko vožnja z obrabljenimi zavornimi ploščicami ali čeljustmi povzroči nevarne vozne razmere.

Kaj se zgodi ko se zavorne ploščice obrabijo?

Vsakič, ko aktivirate zavore svojega vozila, se s ploščic in/ali čeljusti obrabi majhna količina tornega materiala. Sčasoma bo torni material postal tanjši. Če blazinic ali čevljev ne zamenjate, se bo torni material v celoti obrabil, pri čemer bodo izpostavljeni jekleni kosi, ki so držali material. Ko pridejo ti jekleni kosi v stik z diski ali bobni, pride do predolge zavorne poti in poškodb diskov in bobnov. Ko opazimo enega od naslednjih znakov je čas, da se zavore menja:

1. Cviljenje oz. škripanje zavor

Če imajo ploščice vozila indikatorje obrabljenosti, lahko voznik opazi, škripanje ali cviljenje, ko so zavore vključene. Ta zvok povzroča majhen kovinski nastavek na nosilni plošči zavorne ploščice, ki je namenjen prav za ta namen. Ko ga med zaviranjem redno slišite, je čas, da svoj avto odpeljete na pregled k strokovnjaku za zavore. Upoštevajte, da te funkcije nimajo vse zavorne ploščice, zato se pri ocenjevanju stanja zavor ne zanašajte samo na zvok.

Ko so zavore izpostavljene mokrim pogojem, na primer po deževni nevihti, lahko ploščice med zaviranjem oddajajo zelo podoben škripajoč zvok. Če zvok izgine po prvih nekaj uporabah zavor, je to dober znak, da je šlo le za malo vlage na zavornih ploščicah ali čeljustih in ne znak, da jih je treba zamenjati.

2. Manj kot 6mm zavornih ploščic

Pri kolutnih zavorah lahko tudi vizualno pregledate zavorne ploščice, da ugotovite, ali je čas, da jih zamenjate, čeprav boste za to morda morali odstraniti kolesa. Če pogledate navzdol na zavorni sklop ali “čeljust”, ki drži zavorne ploščice, bi morali videti, da so zavorne ploščice stisnjene ob zavorni rotor. Če je torni material na ploščici debel manj kot 6mm, razmislite o pregledu zavor, še posebej, če je od vašega zadnjega pregleda minilo že dolgo.

3. Globok kovinski zvok drgnjenja

Če zaslišite globok, tih hrup, ki zveni kot škrtanje kovine ali ropotanje, je to lahko znak, da niso le vaše zavorne ploščice obrabljene, ampak tudi, da se vaše zavorne ploščice ali nosilne plošče čevljev dotikajo diskov oz. bobnov. Ker lahko ta stik kovine s kovino zelo hitro povzroči še večjo škodo v vašem zavornem sistemu, čim prej odpeljite vozilo v servisno delavnico.

4. Opozorilne lučke

Nekatera vozila imajo na armaturni plošči indikatorsko lučko, ki bo signalizirala, kdaj je čas za zamenjavo zavornih ploščic. Preverite uporabniški priročnik, da vidite, ali je vaše vozilo opremljeno z opozorilnim sistemom. Ne pozabite, da če se lučka prižge, boste morali zamenjati poleg ploščic tudi opozorilne senzorje.

5. Koliko dolgo zdržijo zavorne ploščice?

Pravi odgovor o tem, kako dolgo lahko zdržijo zavorne ploščice in bobnaste zavore, se razlikuje od vozila do vozila in od voznika do voznika. Če se na primer najpogosteje vozite v mestnih območjih ali v gostem prometu, boste zavirali veliko pogosteje kot nekdo, ki vozi po podeželju ali po avtocestah. Zavore spredaj se bistveno hitreje porabljajo kakor zavore zadaj. Na splošno velja, da zavorne ploščice in bonbaste zavore zdržijo med 45.000 in 55.000 km v mestni uporabi. V manj zahtevnih situacijah, kot je vožnja po avtocesti v redkem prometu, lahko zavore zdržijo več kot 80.000 km.